PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33998}

Alternatywy 4

8,2 86 382
oceny
8,2 10 1 86382
8,2 12
ocen krytyków
Alternatywy 4
powrót do forum serialu Alternatywy 4

Wydany przez TVP A4 na DVD i VHS różnia się w paru kluczowych scenach. Przykładowo w odc.8 na DVD w scenie rozmowy Winnickiego w przerwie meczu jest "okazało się, że nasza ludność rozumuje kontrowersyjnie. Na jednym akademiku od lat pisze "Remont" a oni sie tam ciągle pchają do środka. Trzeba pewne rzeczy podawać im no... odwrotnie" W wersji VHS jak też w transmisjach telewizyjnych jest oryginalny tekst: "Okazało się że 60 procent ludzi nie rozumie dziennika. I w związku z tym do tych ludzi trzeba mówić inaczej, trzeba mówić w ten sposób żeby oni to zrozumieli. Trzeba pewne rzeczy, nie ukrywam tego, nawet zawualować.". Nawet widac tą mistyfikację po różniącym się od tekstu ruchu warg Gajosa.

Tej cenzury jest jeszcze więcej ale ta powyżej jest nabardziej jaskrawa. Jako posiadacz kaset VHS kupiłem zestaw DVD wydany przez tę samą firmę tj. TVP. Spodziwałem się że dostanę to damo. Okazuje się że nie. Pytanie: czy ta cenzura to pozostałość po PRL czy to już nowa produkcja w dzisiejszych czasach?

gjb

tak..

ale różnica jest tylko w tych nowych wydaniach dvd (które zostały chyba nawet gdzieś tam dołączone do jakiegoś brukowca)

w starym (czyt. pierwszym) wydaniu dvd (które posiadam) wszystko jest ok.


szczerze mówiąc nie rozumiem takiego czegoś.. cenzura? dzisiaj.. na dvd..

chcieliśmy kaczogród - to mamy..

mikesz

Kupiłem wydanie trzy płytowe firmowane przez TVP podobnie jak kasety VHS. Nie były to płyty dołączane do brukowca. Zgadzam się z opinią że TVP mogłaby dołączyć te sceny jako dodatek-ciekawostkę. A tak po prostu czuję się oszukany.

ocenił(a) serial na 9
gjb

To raczej pozostałość po PRL.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Leon_B_Fink

p.s. to oczywiste że to pozostałości po prlu, a wydawca mógł to potraktować jako ciekawostke,to co jemu wydawało sie być urozmaiceniem, dla nas jest kaszaną ... już lepiej mogliby wypuścić te pozostałe 6 odcinków których cenzura prlu nie przepućiła

Leon_B_Fink

wiesz, nie musisz się od razu wkurzać i na wszystkich bluzgać..
nam chodzi tylko o to dlaczego wydawca zdecydował się na tak drastyczny krok jak cenzura..
jeżeli miało to być potraktowane jako ciekawostka to mogli to umieścić w jakimś krótkim dodatku..

czy wyobrażasz sobie np. Seksmisję gdzie zamiast "nie krępuj się Albercik, usta usta" usłyszałbyś "proszę pana, uprzejmie proszę reanimować tę panią"..

mikesz

a poza tym nikt z nas nie napisał że Kaczyńscy zatrudnili kogokolwiek tylko że przy ich rządach powróciła cenzura..

czytaj dokładnie następnym razem panie Leon..

ocenił(a) serial na 10
mikesz

chciałem też kupić ten zestaw DVD, ale mówicie że się nie opłaca? a jak jakoś, itd?

czy jest jakaś inna wersja tych DVD gdzieś do kupienia, ale z oryginalnymi wszystkimi kwestiami?

w ogóle to wprawne ucho zauważy pewnie że w przytaczanej powyżej scenie u Winnickiego muzyka w tle na samą tą kwestię milknie, a jak się ona kończy to z powrotem zaczyna grać, wcześniej tego nie słyszalem jakoś albo nie zwracałem uwagi a tu proszę..

w ogóle to możecie przytoczyć wiecej takich 'kwiatków' w tej wydanej przez TVP wersji DVD ze zmianami dialogów?

ocenił(a) serial na 8
olojabolo

Zapraszam do komentarzy posiadaczy tej wersji na DVD (bardziej pod sam koniec).
http://oceandvd.pl/index.php?cmd=prodet&pid=4644&phrase=&searchtype=3&attrid=678 6&cid=0&pricemax=&p=

ocenił(a) serial na 9
olojabolo

Nie wiem jak z "pudełkowym" wydaniem. Mam dvd z "naj", które też jest ocenzurowane.
Obrazu nie oczyszczono tu gruntownie. Prawie bez przerwy latają białe drobne zakłócenia, spowodowane zużyciem taśmy filmowej. Ale kolory odrestaurowano.
Zatem wydanie nie idealne. Ale 20zł warto było wydać. Bo serial pierwsza klasa. Dla mnie jeden z tych niezbyt licznych "dzieł wielokrotnego użytku", w których drobne wady znikają przyćmiewane jakością tego, co najważniejsze. ;-)

ocenił(a) serial na 10
olojabolo

Jest takie wydanie. składa się z 8 płyt i wszystkie dialogi oryginalne. Mam obydwie wersje. Wadą wydania 3-płytowego są wspomniane podmiany, które jak widzę po tym forum nie tylko mnie irytują. Wadą wydania 8-płytowego jest, poza dość sporą objętością jest jakość nagrań (głównie obraz). Niestety nie mam pojęcia dlaczego wprowadzono te głupawe zmiany. Przydałby się na tym forum ktoś TVP i to wyjaśnił.

ocenił(a) serial na 10
gjb

to to to, też to zauważyłam!

ocenił(a) serial na 10
gjb

Albo gdy dwóch robotników rozmawia w nowej wersji jest: ty skurczysynie w starej było s*****synie

ocenił(a) serial na 9
gjb

Ja tez mam dobrą wersję - bez cenzury! Ale ciewawe, że takie coś ma miejsce.

smartny

to nic nazdzwyczajnego,po prostu cenzura wtedy byla

ostryrobcio

"Wtedy" czyli kiedy..?

rolnik_sam_w_dolinie

za komuny,za socjalizmu jak kto woli

ostryrobcio

..Ale w/w cenzura dotyczy wyłącznie "poprawionych cyfrowo" edycji dvd wydawanych od 2007 roku , pierwsze wydanie dvd (seria dołączona w 2001 roku do pisma DVD Video Magazyn) jak również wcześniejsze wydania na kasetach VHS tejże cenzury nie posiadają..

rolnik_sam_w_dolinie

nie pasuje do tych czasow chyba i dlatego ale wiem ze w tamtych latach tez rozne dialogi byly w tych samych scenach

ostryrobcio

"nie pasuje do tych czasów.." :)
Równie dobrze można by pozmieniać dialogi w każdym starym filmie bo "nie pasuje do tych czasów" :D
Nie wiem, dziwny tok myślenia, ja tego nie kupuje.. ;)

rolnik_sam_w_dolinie

bo to moj tok myslenia

ocenił(a) serial na 10
gjb

Dobrze wiedzieć, bo właśnie się zastanawiałam czy kupić dvd - mam na VHS i jest już zjechane do bólu :)
Oglądając w TVP natknęłam się na kolejną niezgodność podczas rozmowy na przystanku w czasie mrozu, kiedy nauczycielka zorientowała się że ma potrzaskaną butelkę octu, tekst Majewskiej został przerobiony " u nas w Wierchojańsku tak samogon przecedzali i nikt szkiełka nie połknął" .

kasani

Zapoluj na ten zestaw (allegro, komisy, antykwariaty itp..). To wydanie z 2001 roku to jak na razie jedyna wersja dvd "bez cenzury", wszystkie późniejsze (mimo rzekomo poprawionego obrazu i dźwięku) są już niestety pozmieniane.

http://sonnen_x.republika.pl/Filmy/DSCF3211_a4_8dvd.JPG

gjb

Widzisz a mówili ponoć że cenzury już nie ma.

użytkownik usunięty
adamos_fw

"A mówili"...jak ci ktos powie ze ziemia jest płaska to bedziesz piepszyć ze mówili?

Rusz ptasim móżdzkiem i poczytaj np o brytyjskiej agencji :

https://en.wikipedia.org/wiki/British_Board_of_Film_Classification

użytkownik usunięty
gjb

W odrestaurowanych cyfrowo wersjach wydanych przez TVP dialog jest zgodny z wersją z VHS. Ale uciete są pasy od góry i dołu bo oryginalnie serial był kręcony w formacie 4:3.

ocenił(a) serial na 9

Nic nie jest ucięte. Orginalna taśma była szeroka. Zeskanowali ją na nowo. A w tamtych czasach ucięli pod format 4:3. Teraz więcej widać. Gdzieś w sieci jest porównanie.

użytkownik usunięty
Cinek84

Nie pisz jak sie nie znasz dziecko. Jest ucięte bo porównywałem odrestaurowaną wersję z tą z nosników DVD. Takis pseudointeligentny to ci moge screeny porobic pomiedzy dwiema wersjami.

użytkownik usunięty
Cinek84

Masz durniu zrobilem ci porównanie stopklatek pomiedzy wersją DVD a odrestaurowaną na stonie vod.tvp.pl
https://www.fotosik.pl/zdjecie/1e205e2fe05f9f5e
Jesli umiesz uzywac mózgu to dostrzezesz ze na wersji z vod.tvp.pl ucięta jest ciezarówka STAR od góry i nie widac całej przedniej szyby w kadrze (na wersji DVD owszem). Po drugie , obcieto równiez dół i na wersji DVD widac lewą dłoń w kieszeni Aniola , na pseudo odrestaurowanej wersji geniuszy z vod. tvp.pl nie ma juz tej dłoni.

To ze wersja odrestaurowana zawiera wiecej szczegolow po lewej i prawej nie zmienia prawdziwosci mojej tezy i nieprawdziwosci twojej gdzie twierdziles ze nic nie jest ucięte.

Nastepnym razem przestan sie osmieszac publicznie, pracuje z filmami audio video 20lat i smieszą mnie takie gownowiedzące ludziki jak ty.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones